Регионалният академичен център в Пловдив отбеляза 145-годишнината на БАН с работна среща за развитието на Пловдивския регион

Регионалният академичен център към БАН в Пловдив отбеляза 145-годишнината от създаването на Академията с работна среща на 28 февруари 2014 г. на тема „Иновациите – предпоставка за ускорено развитие на икономиката в Пловдивския регион“. Събитието се проведе в Колежа по икономика и администрация на бул. „Кукленско шосе“ 13“ от 10:30 часа.

В работната среща участваха ръководството на БАН, начело с Председателя на Академията – акад. Стефан Воденичаров, главният координатор на Националната академична мрежа – чл.- кор. Димитър Димитров, зам. кметът на Община Пловдив – г-н Стефан Стоянов, членовете на Регионалния академичен център Пловдив (34 организации), както и координаторите на останалите 12 регионални академични центрове в страната.

На събитието бяха представени 11 презентации по значими за развитието на Пловдивския регион теми. Сред акцентите бе проектът за създаване на технологичен парк „Иновации в хранителната промишленост” в Пловдив, към който да се създаде Център за иновации и технологичен трансфер на хранителни продукти, Технологичен център, Бизнес инкубатор, Иновационни пилотни предприятия, Център за акредитация на храните и сертифициране на услугите. Презентацията беше представена от проф. д-р Румен Каканаков, Координатор на РАЦ Пловдив.

Планирано е технологичният парк да се създаде по подобие на този в Триест, Италия, който за 10 години работа е успял да привлече 200 млн. евро инвестиции. Проектът е съобразен с нуждите на най-бързо развиващите се отрасли в Пловдивския регион – производството на храни, туризма, земеделието, търговията.

Проф. д-р Атанас Павлов, ръководител на Лаборатория по приложни биотехнологии, изнесе лекция за научно-приложния потенциал на „Лабораторията по приложни биотехнологии” при ИМБ – БАН в областта на хранително-вкусовата промишленост.

Доц. д-р Владислав Попов, ръководител на Агроекологичен център към АУ Пловдив изнесе лекция за състоянието и перспективите пред биологичното земеделие в България.

Акад. Чавдар Руменин – директор на Институт по системно инженерство и роботика БАН представи доклад със заглавие „ Иновацията: от невидимото и невъзможното, до видимото и възможното”.

Акад. Васил Сгурев от БАН представи проблемите на технологиите и иновациите у нас, а проф. д.ик.н. Гарабет Минасян от Института за икономически изследвания при БАН говори за необходимите иновации и инвестиции за постигане на икономически растеж.

Проф. д-р Радослав Павлов – Зам. директор на Институт по математика и информатика БАН изнесе доклад „Цифрови библиотеки с научно съдържание – реализации и проекти”.

На работната среща бяха приети двама нови участника:

– Сдружение «Териториална организация на научно-технически съюзи с дом на науката и техниката – Пловдив», представлявано от доц. д-р инж. Светозар Нейков;

– фирма Nucleus, представлявана от инж. Ангел Семерджиев